Czym różni się konsultacja od sesji terapeutycznej?

Konsultacja odbywa się zwykle podczas pierwszego spotkania, w trakcie którego rozmawiamy o trudnościach, z jakimi boryka się klient/ka i wspólnie zastanawiamy się nad formą pomocy i współpracy, która mogłaby być najbardziej adekwatna i skuteczna w danym przypadku. Konsultacja może przedłużyć się do 2-3 spotkań, których głównym celem jest bliższe przyjrzenie się swoim aktualnym trudnościom i lepsze zrozumienie siebie w obecnej sytuacji. Konsultacja może, ale nie musi, zakończyć się decyzją o rozpoczęciu dalszej współpracy. Warto podkreślić, że z odbycia samej konsultacji można uzyskać korzyści o charakterze terapeutyczno-rozwojowym. Sam fakt opowiedzenia o swoich aktualnych trudnościach bywa czasami pierwszą sytuacją, w której zostają one nazwane i przestają istnieć tylko w przestrzeni wewnętrznej danej osoby. Kiedy problem zostaje wypowiedziany na głos i nazwany, możemy łatwiej się do niego zdystansować oraz zyskać całkowicie nową perspektywę i przyjrzeć mu się ze strony, której nie byliśmy wcześniej świadomi. A wtedy, być może pojawią się pomysły i rozwiązania, które będzie można skutecznie zastosować i zmienić coś w swoim życiu na lepsze. Poza tym, często już sam kontakt z terapeutą ma działanie oczyszczające, leczące i transformujące.

Podczas sesji terapeutyczno-rozwojowych odbywa się konkretna praca nad celami ustalonymi i zawartymi w tak zwanym kontrakcie pomiędzy klientem i terapeutą. Sesje prowadzone są zwykle w dłuższym okresie, odbywają się w regularnych odstępach i ustalonym wymiarze czasu. Podczas tych sesji, pracujemy przede wszystkim nad tym, aby klient/ka lepiej poznał/a i zrozumiał/a siebie, a także innych ludzi i to, jak funkcjonuje w relacjach oraz różnych sferach swojego życia. Wspólnie przyglądamy się jej/go kłopotom i barierom, które stoją na drodze do jej/go dobrego samopoczucia, zdrowia, spełnienia w miłości, pracy i innych ważnych dla niej/go obszarach. Poszukujemy także skutecznych rozwiązań i możliwości ich wdrożenia w życie.

Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , .
  • Zapraszam na konsultacje, sesje terapeutyczne i ustawienia, również przez telefon lub online, za pomocą Skype'a. Szczegóły tutaj

  • MOJE KSIĄŻKI

  • Co słychać na Facebooku?